Ulica Krupówki - 01.12.2014

Krupówki to jedna z najpopularniejszym ulic w Polsce, zaraz po Monte Casino w Sopocie, Floriańskiej w Krakowie czy Piotrkowskiej w Łodzi.

Zakopanem

Ulica Krupówki ciągnie się przez 1100 metrów, jej nazwa pochodzi od polany znajdującej się przy ulicy- Krupówki znajdują się w centralnej części tej polany. Pierwotnie była to ścieżka, która łączyła zakopiańskie Na Wsie, znajdujące się przy ulicy Kościeliskiej, z Kuźnicami.

Na początku XX wieku Krupówki zdobyły miano ważnego centrum handlowego, usługowego i administracyjnego. Środkowy odcinek ulicy zmienił swój charakter na bardziej miejski, tj. powstała murowana zabudowa.   Było to efektem pożaru, jaki miał miejsce 21 stycznia w 1988 roku, który strawił domy ze środkowej części Krupówek, na których miejscu powstały nowe murowane domy.

W latach 90 XX wieku Krupówki przeszły gruntowną renowację, położono betonową i granitową kostkę, zostały ustawione ławeczki, a obok nich latarnie. A dzisiaj jest jedną z najczęściej odwiedzanych ulic (a zarazem punktem turystycznym) w Polsce.

 

Sprawdź nasze promocje:

 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności